Connect with us

Lajme

Bílanc trondítës nga Kosova/ 15 të vdekùr nga koronavírusi, ja sa raste të reja janë regjistruar 24 orët e fundit

Published

on

Kosova ka regjistruar 15 të vd.ekur gjatë 24 orëve të fundit duke e çuar në 284 totalin e jet.ëve të hu.mbura. Në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 461 m.ostra të marra nga ShSKUK dhe gj.urmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 218 raste pozitive.

Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 70 raste, komuna Podujevë 23, komuna Gjilan 16 raste, komuna Ferizaj 15 raste, komuna Fushë Kosovë 12 raste, komuna Pejë 12 raste, komuna Lipjan 7 raste, komuna Prizren 7 raste, komuna Suharekë 7 raste, komuna Drenas 6 raste, komuna Skenderaj 6 raste, komuna Gjakovë 5 raste, komuna Malishevë 5 raste, komuna Dragash 4 raste, komuna Mitrovicë 4 raste, komuna Deçan 3 raste, komuna Istog 3 raste, komuna Shtime 3 raste, komuna Kamenicë 2 raste, komuna Rahovec 2 raste, komuna Viti 2 raste dhe me nga një rast komunat Kaçanik, Klinë, Kllokot dhe Vushtrri.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shë.ruar 156 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të sh.ëruarve deri më sot është gjithsej 5.346 raste, kurse numri i rasteve aktive është 3.862.

Facebook

Trending