Connect with us

Lajme

Humbín jetén edhe 3 pacíentë të tjerë nga COVÍD-19, konfirmohen 79 raste të reja

Published

on

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë kanë h.umbur jetën 3 pacientë nga C.OVID-19, ndërsa janë shë.nuar 79 raste të reja.
Njoftimi i plotë: Ministria e Shë.ndetësisë dhe Mbr.ojtjes Sociale ju informon rreth situatës së C.OVID19 në Shqipëri në 24 orët e fundit. Kanë vijuar testimet për personat e dyshuar të pr.ekur me C.ovid19 dhe vazhdon puna i.ntensive e epidemiologëve në terren për gj.urmimin aktiv të rasteve. Ministria e Shë.ndetësisë dhe Mbr.ojtjes Sociale ju rikujton të përdorni ma.skën kudo në ambientet e mbyllura dhe në çdo ambient publik ku nuk mund të ruani distancën.

Fatk.eqësisht, nuk e kanë fituar dot b.etejën me s.ëmundjen në dy sp.italet Co.vid, një 56 vjeçar dhe një 76 vjeçar nga Tirana me disa bashkëshoqëruese dhe një 90 vjeçar nga Elbasani.
Ministria e Sh.ëndetësisë dhe Mbr.ojtjes Sociale i shpreh ngu.shëllimet familjarëve.

Aktualisht në sp.italin I.nfektiv dhe spi.talin “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 115 pacientë, 16 janë në t.erapi in.tensive, 5 prej të cilëve pacientë të i.ntubuar.

Në 24 orët e fundit, janë kryer 500 testime për të dyshuar të pr.ekur me CO.VID19, nga të cilat janë konfirmuar 79 raste pozitive.
Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 56 raste në Tiranë, nga 6 raste në Shkodër, Krujë, nga 3 raste Fier, Lushnje, nga 1 rast në Elbasan, Kavajë, Vlorë, Kamëz, Divjakë.

Gjatë 24 orëve të fundit janë sh.ëruar 69 qytetarë, duke e çuar numrin e të sh.ëruarve në 2952, që nga fillimi i ep.idemisë. Ministria e Shë.ndetësisë dhe Mb.rojtjes Sociale i rekomandon çdo qytetari të tregojë kujdes për respektimin e rregullave: Ruani distancën nga të tjerët të paktën 1.5 metër; Mbani ma.skë në ambiente të mbyllura dhe kudo ku nuk mund të ruani distancën. Ruani higjienën p.ersonale dhe kolektive.

Testime totale 41199. Raste pozitive 5276. Raste të shëruara 2952. Raste Aktive 2167. Humbje jete 157 (Qarku Tiranë 83, Shkodër 24, Durrës 20, Fier 7, Elbasan 6, Kukës 4, Vlorë 4, Korçë 4, Dibër 2, Lezhë 2, Berat 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve: Tiranë 1191, Durrës 256
Shkodër 209, Vlorë 94, Fier 83, Lezhë 82, Kukës 65, Korçë 60, Elbasan 47, Gjirokastër 29, Berat 27, Dibër 24

Facebook

Trending