Connect with us

Lajme

Konfirmoi se do të krijonte parti të re, zbùlohen emrat e politikanëve të rèndësishëm që do ti bashkohen Vjosa Osmanit

Published

on

Vjosa Osmani ka bërë gati formimin e hapjes së partisë s% re. Raportohet se Osmanit do t’i bashkohen Ish-presidentit i Kosovës, Fatmir Sejdiu, deputeti i LDK-së ish-ministri i Infrastrukturës, Lumir Abdixhiku, avokati Dastid Pallaska, ish-deputeti Dardan Sejdiu. Përmenden edhe disa prej deputetëve të LDK’së, kryetar komune e, në bisedime janë edhe Mimoza Kusari dhe Shpend Ahmeti.Që nga kundërshtimi për rr ëzimin e Qeverisë Kurti, Vjosa Osmani u bë e padë shiruar në partinë e saj LDK-në.Ishte vet lideri i LDK-së, Isa Mustafa, që deklaroi se Osmani më nuk ka vend në partinë e tij. Për me tepër, ai edhe i nicoi kërkesën për shk arkimin e saj nga pozita e nënkryetares dhe anëtares së Këshillit të Përgjithshëm, me arsyetimin se nuk kishin qëndrime të njëjta.Nga 20 qershori, Vjosa Osamni përfundimisht ndau rrugëtimin e saj politik me partinë e saj, e para pak ditësh ajo njoftoi që do të vazhdojë të jetë pjesë aktive e politikës, por me një nismë të re politike e që do i bashkohen edhe emra të tjerë.Përmes burimeve të afërta me Osmanin ka arritur të zb ulojë disa nga emrat që pri tet të jenë pjesë e nismës për krijimin e një krahu të ri politik e që pr itet të ga rojë edhe në zgjedhje përmes listës zgjedhore të Lëvizjes Vetëvendosje.Të parët që pr itet të i bashkohen Osmanit janë kryesisht anëtarë dhe ish-anëtarë të LDK-së të cilët janë të pak ënaqur me politikat që po i bën LDK.
Këta janë emrat: ish-presidentit i Kosovës, Fatmir Sejdiu, deputeti i LDK-së, Haxhi Avdyli, deputeti i LDK-së, Fatmir Rexhepi, deputeti Ardian Shala, ish-ministri i Infrastrukturës, Lumir Abdixhiku, Kryetari i Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, ish-rektori i UP-së, Ramadan Zejnullahu, avokati Dastid Pallaska, ish-deputeti Dardan Sejdiu, kabineti i saj në Kuvendin e Kosovës. Në bisedime është edhe Mimoza Kusari, Shpend Ahmeti dhe shumë pjesëtarë të shoqërisë civile, por edhe disa degë të rë ndësishme të LDK-së.Është vet deputeti Haxhi Avdyli që ka konfirmuar që do të jetë pjesë e iniciativës së re politike me në krye Vjosa Osmani, raporton syri.net,
Ai ka thënë se kjo gjë po u i mponohet si rezultat i përjashtimit të mendimit ndryshe dhe mos respektimit të premtimit të dhënë ndaj elektoratit që po i bën LDK-ja.
“Ne jemi të detyruar të formojmë këtë iniciativë të re, pasi kreu i partisë na përja shtoi dhe nuk lejoi mendimin dhe mbajtjen e premtimit ndaj elektoratit të LDK-së, e aty ku nuk të lejohet që të përç osh mendimin dhe idetë, atëherë nuk na mbetet tjetër vetëm se të nisim një rrugëtim të ri politik”.Avdyli ka dhënë detaje se pjesë e kësaj nisme do të jenë edhe anëtarë e ish-anëtarë të LDK-së, por edhe nga shoqëria civile.“Ka shumë anëtarë e ish-anëtarë të LDK-së por edhe veprimtarë të ndryshëm por edhe ekspertë të fushave të ndryshme nga shoqëria civile që do të na bashkohen. Ne jemi në fazën fillestare të krijimit të kësaj iniciative” – ka përfunduar Avdyli.

Facebook

Trending