Connect with us

Lajme

Kriza nga koronavirusi/ Google dhuron 800 milionë dollarë

Published

on

Koorporata Google apo I njohur ndryshe në fushën teknologjike si një motor kërkimi nga më të përdorurit ka dhuruar 800 milionë dollarë për krizën nga koronavirusi.

Por çfarë ndihme do të japë Google?

Ndihma financiare që do të japë google do të bazohet kryesisht tek reklamat falas dhe do të shkojë për të mbështetur bizneset, organizatat dhe personelin shëndetësor.

Kompania teknologjike do të japë thotë se do i japë OBSH-së dhe agjencsive botërore qeveritare 250 milionë dollarë grante, 340 milionë dollarë kredi, 200 milionë dollarë për bizneset e vogla që të kenë akses në kapital, 10 milionë respiratorë dhe3 milionë maska mbrojtëse.

Facebook

Trending