Connect with us

Lajme

LAJM I FUNDIT/ 4 të vdekùr nga Covíd-19 në vendin tonë, mes tyre edhe një 31-vjeçar nga Tirana

Published

on

Një 31 vjeçar ka h.umbur jetën ditën e sotme në sp.ital nga C.ovid-19, ndërkohë që po ashtu edhe 3 të tjerë kanë nd.ërruar jetë si p.asojë e C.ovid-19. Ndërkohë që 92 raste të reja kanë rezultaur poztive me C.ovid-19.

Fatkeqësisht, vi.rusi i rre.zikshëm nuk ka k.ursyer as një të ri 31 vjeçar nga Tirana i pr.ekur nga C.OVID19, që v.uante nga diabeti, i cili ka nd.ërruar j.etë në spitalin “Shefqet Ndroqi”. Nuk e kanë fituar dot bet.ejën edhe 3 qytetarë të tjerë: Një 69 vjeçar nga Shkodra, një 76 vjeçare nga Fieri dhe një 85 vjeçar nga Korça në dy sp.italet C.OVID. Ministria e Shë.ndetësisë dhe Mbr.ojtjes Sociale i shpreh ngu.shëllimet familjarëve.

Aktualisht në sp.italin In.fektiv dhe sp.italin “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 124 pacientë, 18 janë në t.erapi in.tensive, 7 prej të cilëve p.acientë të i.ntubuar.
Në 24 orët e fundit, janë kryer 507 testime për të dyshuar të pr.ekur me C.OVID19, nga të cilat janë konfirmuar 92 raste pozitive.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 49 raste në Tiranë, 11 në Kukës, 5 në Durrës, 4 në Fier, nga 3 raste në Shkodër, Lezhë, nga 2 raste në Elbasan, Berat, Roskovec, Bulqizë, nga 1 rast në Kurbin, Kavajë, Vlorë, Mirditë, Mallakastër, Mat, Delvinë, Malësi e Madhe, Shijak.
Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 53 qytetarë, duke e çuar numrin e të sh.ëruarve në 2883, që nga fillimi i e.pidemisë.

Ministria e Sh.ëndetësisë dhe Mbr.ojtjes Sociale i drejtohet qytetarëve për të telefonuar në numrin unik të U.rgjencës Kombëtare 127 nëse keni shenja të s.ëmundjes, dhe në linjën e gjelbër 0800 40 40 për informacion rreth C.ovid19 apo këshillim p.sikologjik.

Facebook

Trending