Connect with us

Lajme

LAJM I FUNDIT/ Miratimi i ndryshimeve, reagon prapë Rama, ftesë opozitës: S’kemi kohë, nesër hajdeni në Këshillin Politik!

Published

on

Edi Rama: LBPD&CO duhet të ulen menjëherë me PS dhe opozitën parlamentare për të punuar për reflektimin në Ligjin Zgjedhor të r.isive kushtetuese! Ato s’janë më projekt, po pjesë e L.igjit Themeltar të Republikës sonë dhe janë të detyrueshme për të gjithë ne, pa dallim! Prandaj në punë për: 1)Hapjen e listave dhe mekanizmin l.igjor të votimit. Kushtetuta na thotë jo më pak se 2/3 duhet të hapen, po s’na pe.ngon t’i hapim edhe 100%, por me argumenta e me dialog, jo me d.okrra e sh.antazhe, të cilave t’u pijnë l.ëngun siç ua pinë mandateve të dj.egura dhe b.ojkotit zgjedhor! 2)Formulën e grupimit të partive para zgjedhjeve, sipas modeleve të vendeve të OSBE/ODHIR-it, duke diskutuar e përzgjedhur së bashku, jo me emaile tip fletër.rufeje dhe me idenë e g.abuar se po nuk deshi një palë në rrugë, palët e tjera në parlament duhet të rrinë duarli.dhur! Ne nuk nd.alemi sepse nuk jemi zgjedhur për t’i shkuar mbrapa atyre që ikin në drejtim të paditur, po për të udhëhequr Shqipërinë e shqiptarët në rrugën e të ardhmes. Në tryezë na ul përgjegjësia ndaj vendit dhe popullit, arsyeja e kultura jonë demokratike, jo d.ënglat kë.rcënuese! S’ka kohë për të h.umbur. Puna duhet të fillojë nesër. Kush nuk vjen në tryezë mbetet jashtë vendimmarrjes. Konsensusi 100% është i mirëseardhur, po asnjë pakicë s’e merr dot pe.ng shumicën kushtetuese tnë këtë proces – vota e sotme duhet të mja.ftojë për të mos e provuar prapë!

Facebook

Trending