Connect with us

E pergjithshme

PO PRODUKTET E MAKE UP-IT, A PËRBËJNË RREZIK KËTO KOHË?

Published

on

Koronavirusi ka infektuar një pjesë të mirë të njerëzve në të globin. Edhe pse të izoluar nëpër shtëpia, të gjithë tregojmë më shumë kujdes ndaj higjenës duke larë vazhdimisht duart, apo duke dezinfektuar çdo gjë që kemi rreth nesh.

Kujdes të veçantë kërkojnë telefonat, por a vlen e njëjta gjë edhe për produktet e make up-it?

Koronavirusi jeton nëpër sipërfaqe për pak ditë dhe kjo nuk përjashton as produktet që përdorim çdo ditë për t’u grimuar.

Ekspertët thonë se virusi mund të qëndrojë deri në 3 ditë në plastikë apo sipërfaqe të ngurta, por kjo është në varësi të temperaturës dhe lagështirës.

Duke qenë se një pjesë e mirë e make up-ve tona, si paletat, apo furçat janë të përbëra nga këto materiale, është më e sigurt t’i pastrojmë me kujdes.

Gjithsesi, nuk dihet ende nëse virusi mund të jetojë tek make up-et, por e mira është të flaken të gjithë make up-et që i keni përdorur prej shumë kohësh, ose nëse kohët e fundit i keni vendosur në sipërfaqe të ndryshme teksa lyheshit.

Make up-et me përmbajtje të larta alkooli nuk përbëjnë rrezik, por s’mund të themi të njëjtën gjë për ato që s’kanë.

Artistët e make up-it zakonisht thonë se furçat duhen larë të paktën 1 herë në javë, por në kohë si këto e mira është të lahen sa herë i përdorni ose çdo dy ditë.

Edhe për këto produkte, uji dhe sapuni është larja e duhur! Edhe pas larjes, e mira është t’i dezinfektoni me alkool. Spërkateni alkoolin mbi çdo produkt para se të lyheni, duke vrarë kështu çdo bakter që mund të gjendet në sipërfaqen e tyre.

Në rast se nuk ndiheni mirë apo e shihni që keni simptoma, e mira është të hiqni dorë nga grimi. Në rast se keni koronavirus dhe përdorni make up, të gjitha produketet do të jenë të infektuara

3 Comments

3 Comments

 1. supreme clothing

  October 21, 2020 at 4:22 am

  My husband and i have been so joyous when Edward managed to round up his investigations from the precious recommendations he gained out of your web site. It is now and again perplexing just to possibly be giving freely thoughts which usually others might have been making money from. And we all do know we’ve got the writer to be grateful to because of that. The specific explanations you made, the easy website navigation, the relationships you help to foster – it is most great, and it’s leading our son in addition to our family do think the situation is satisfying, which is certainly particularly essential. Thank you for the whole thing!

 2. longchamp handbags

  October 21, 2020 at 4:23 am

  I want to express my thanks to you for rescuing me from this type of problem. Just after browsing throughout the search engines and coming across proposals which were not productive, I figured my life was gone. Being alive minus the approaches to the issues you’ve fixed all through your entire site is a crucial case, and the kind that might have badly damaged my entire career if I hadn’t noticed your web blog. Your main training and kindness in touching every part was priceless. I’m not sure what I would have done if I had not discovered such a stuff like this. I am able to now relish my future. Thanks a lot so much for the skilled and effective guide. I won’t be reluctant to suggest your blog post to any person who requires support on this issue.

 3. bape clothing

  October 21, 2020 at 4:28 am

  I wanted to send you one little bit of word in order to thank you so much the moment again with the gorgeous tactics you have shared on this site. It’s certainly wonderfully open-handed with people like you to convey easily all that numerous people could have offered for sale for an e-book to make some bucks on their own, most notably now that you could possibly have done it in case you desired. Those guidelines in addition worked to be the good way to comprehend the rest have the identical desire just as my very own to know the truth lots more with respect to this issue. I’m certain there are numerous more enjoyable times up front for individuals who browse through your site.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Facebook

Trending