Connect with us

E pergjithshme

Shqiptarët kthehen në Rinas me të vetmin avion: Shumë e vështirë, ka të tjerë të mbetur jashtë kufijve. 14 ditë do jemi në karantinë

Published

on

Janë të shumtë shqiptarët që mbërrijnë çdo ditë në aeroportin e Rinasit nga vendet e Europës dhe më larg dhe ende të shumtë që ndodhen jashtë kufijve duke pritur kthimin, ndërkohë që pothuajse të gjitha vendet kanë pezulluar fluturimet për shkak të koronavirusit.

Gazetarja Klodiana Lala ka qenë sot në aeroportin “Nënë Tereza” për të sjellë zërat e qytetarëve shqiptarë që kthehen me të vetmin avion të Air Albania, “Lasgushin”.

“Të gjithë qytetarët që kanë hyrë në Shqipëri janë kthyer përmes Lasgushit. Të vetmen linjë e kanë shfrytëzuar dhjetëra shqiptarë por nuk dihet ende numri i shqiptarëve të bllokuar anë e mbanë botës dhe cilat janë masat që do të marrë qeveria. Në ditët në vijim pritet të ketë rezultate konkrete.
Një pjesë janë gjendur jashtë jo vetëm për pushime por edhe për ndërhyrje mjekësore. Një prej tyre kishte kryer ndërhyrje në Turqi dhe kishte shkuar i biri për ta marrë”, raportoi Lala për “BalkanWeb”.

“U ktheva nga New Yorku përmes Stambollit. Isha me pushime. Do hyj në karantinë për dy javë. Isha dhe në Amerikë në karantinë”, tregoi një qytetare.
Një tjetër shqiptar tha se po kthehej nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
“Isha në Amerikë, ka gocën atje dhe e vizitova”, tha ai.
Një tjetër sapo ishte kthyer nga Kroacia.
“Mezi u kthyem nga Zagrebi. E vështirë, nuk na siguron shteti shqiptar avion. Do i zbatoj rregullat. Katër ditë bëj me shku dhe 10 ditë në shtëpi. Nga Shkodra jam”, tha një qytetar tjetër.
Një i ri nga Elbasani ende nuk e dinte si do shkonte në shtëpi.
“Banoj në Elbasan, mezi u ktheva. Ka shumë shqiptarë të tjerë të bllokuar. Se di si do kthehem, do marr të shtëpisë ose me anë të policisë. Po do hyj në karantinë për 14 ditë”, u shpreh ai.

3 Comments

3 Comments

 1. golden goose outlet

  October 18, 2020 at 8:00 pm

  I really wanted to make a small word to be able to say thanks to you for all the fabulous items you are sharing at this website. My prolonged internet search has now been rewarded with good ideas to go over with my great friends. I ‘d claim that many of us website visitors actually are quite blessed to live in a perfect website with very many outstanding professionals with very helpful tactics. I feel quite privileged to have come across the web page and look forward to tons of more exciting moments reading here. Thank you once more for all the details.

 2. longchamp handbags

  October 18, 2020 at 8:00 pm

  I as well as my buddies were studying the great strategies on the blog and then immediately got a horrible feeling I had not expressed respect to the blog owner for those tips. These people are already totally thrilled to read through them and have now extremely been taking pleasure in those things. Appreciate your getting indeed kind as well as for deciding on certain fantastic things most people are really eager to discover. My personal sincere regret for not expressing appreciation to you earlier.

 3. nike epic react

  October 18, 2020 at 8:01 pm

  I together with my buddies have been taking note of the best helpful tips from your web blog and so the sudden got an awful feeling I had not thanked the web site owner for those strategies. These women ended up as a consequence passionate to see them and have in effect actually been using these things. I appreciate you for getting so thoughtful and for figuring out varieties of awesome themes most people are really needing to learn about. Our own sincere regret for not expressing appreciation to earlier.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Facebook

Trending